Продовжую тему 🙂 Цього разу – на сайті “Релігія в Україні” – статтею “Україна напередодні Дня святого Валентина”. 

Фрагменти зі статті з думками священослужителів та науковців:

Православні критикують. Пропонують альтернативу у вигляді дня св.подружжя Петра і Февронії. В Росії подекуди взагалі забороняють святкувати. Але, Україна ж кордоцентрична 🙂 14 лютого 2008 р. в Києві митрополит Володимир (Сабодан) освятив храм в ім”я св.Валентина

Католики роз”яснюють, як не слід святкувати і як варто, навіть деякі протестанти не проти святкування.

Читайте також про філософську оду коханню та про релігієзнавців, які не такі непрактичні, щоб бути чоботарями без чобіт 😉

“Розглянемо думки різних священнослужителів щодо святкування цього Дня. В цілому вони підходять до нього з обережністю, православні – із запереченням [1] (хоч є православні церкви, освячені в ім’я святого Валентина[2]), але навіть не всі протестанти зовсім його відкидають. Представники РКЦ та УГКЦ, зрозуміло, схильні роз’яснювати первісний сенс такого святкування, та звертати увагу на відповідні плідні можливості та некритичні зразки в сучасності [3].

Так, капуцин о.Костянтин Морозов, після історичного екскурсу та справедливої критики комерціалізації та вульгаризації Дня святого Валентина (як і багатьох інших свят та щоденного побуту), у своїх розмірковуваннях, яким може бути цей день, визнає, що сьогодні важко сказати, що Валентинин день є у всіх проявах суто християнським днем. Але отець Костянтин пропонує подивитися на справу з іншого боку: може, вона має якесь добре зерно, на яке вразливе сьогоднішнє суспільство? У багатьох країнах цей день сприйнявся більшістю суспільства, народжуються нові звичаї, у кожній країні Валентинин день має свої особливості. Християни завжди намагалися якимось чином «освятити» те, що було добре у язичників. Можливо, припускає о.Костянтин, і сьогоднішнім християнам слід побачити у дні святого Валентина не тільки численні зловживання, яким насправді не бракує, але й велику спрагу світу молодих людей у духовній, великій і передусім справжній любові, яку сьогодні так важко знайти. Адже християни завжди були експертами від любові, як це доводить історія: історія мучеників, історія святих, які любили насправді. Відтак, о.Костянтин висновує, що «сьогодні нам потрібні нові святі Валентини, які вчинять чудо прозріння для сучасного світу, які подарують своє серце іншим, які зможуть сказати щиро, без тіні пожадання: «Я твій, твій Валентин!», зможуть показати справжнє джерело любові і перемінити світ… наш світ!»[4].

Протестанти, зрозуміло, не мають своїх традиції вшанування святих, тому цей день вони не святкують як День певного святого. Але, на думку пастора Української Християнської Євангельської Церкви Олександра Анфіногенова, Свято закоханих все ж потрібне. Ось як він обґрунтовує це: сучасний світ, в якому ми живемо, переповнений подіями. Але у цьому «безумному, безумному, безумному світі» люди відчувають нестачу родинних і особистих подій. Ми погрузли в побуті, роботі, служінні, проблемах. Є заведений порядок, є звичні приємні і не дуже обов’язки. Але подій в родинних хроніках все менше і менше. Як говорив герой улюбленого у всіх сім’ях фільму: «В нас пропав дух авантюризму, ми перестали лазити у вікна до улюблених жінок, ми перестали робити великі хороші дурниці».

Тому О.Анфіногенов вважає, що «день святого Валентина – це закріплена в календарі можливість зробити все не так, це ухвалений суспільством шанс справжній події увірватися в чийсь уповільнений побут, це виклик нашій емоційній байдужості. День Валентина – прекрасна нагода для чоловіків практикуватися в романтичних подвигах, які так чекають від них дружини»[5].

Отже, як бачимо, тут католицьких та протестантських священнослужителів об’єднує характерне для західнохристиянских чинників налаштування на активне «відвоювання» традиції як необхідного в сучасному світі споживання «духовного хлібу». Ми, не вдаючись до богословських аспектів, зосереджуємося на проблемі з точки зору сучасних духовних та культурних національних українських інтересів, залишаючи загальну історію святого Валентина та його Дня історикам Церкви.”

“Прикметно, що такий авторитетний український науковець, як С.Кримський, висловився в газеті «День» з приводу святкування дня святого Валентина наступним чином: українцям, які створили чи не найбільше пісень про кохання, треба зважити на те, що в католицькому світі є спеціальний день, присвячений коханню [Релігійна панорама. – 2008. – №2 (89). – С. 7.]. І те, продовжує філософ, що ми вирішили святкувати цей день, не має трактуватися як прийняття католицьких обрядів, а означає, що ми підіймаємо загальнохристиянські ідеї без конфесійної сварки. С.Б.Кримський виголосив цілу філософську оду коханню: він вважає, що його варто підносити в усякі доступні способи, та підкреслив той факт, що мощі святого Валентина спочивають саме в Україні. ”

Мені пощастило ще послухати свого часу чудові лекції Сергія Борисовича Кримського. Він говорив переконливо і з любов”ю. Його фото взято звідси.

Що ж стосується українських релігієзнавців, то вони, як люди прагматичні, але не без романтики :), шукаючи надцять років тому альтернативу совковим відзначанням гендерних свят, вирішили святкувати в колективі (де одне одного всі люблять як у хорошій родині 🙂 ) спільне гендерне свято (чоловіки вітають жінок, а ми – їх) в період (коли зручно по робочому процесові) від 14 лютого 🙂 до початку весни. На першому такому святкуванні знайшлася відповідна грамота від св.Валентина :))))))))))))))


[1] УПЦ МП виступила проти відзначення свята Валентина // Релігійна панорама. – 2007. – №2 (77). – С. 12-13.

[2] Наприклад, в Києві, див.: Блаженніший Митрополит Володимир освятив храм на честь священномученика Валентина // http://www.pravoslavye.org.ua/index.php?action=fullinfo&r_type=article&id=19914. Це освячення було здійснене якраз 14 лютого, у 2008 році.

[3] Підлісний Юрій. День Святого Валентина // Вірую. – 2003. – Число 1. – С. 13.

[4] Святий Валентин – покровитель закоханих, але не комерції // http://risu.org.ua/ua/index/exclusive/kaleidoscope/27263.

[5] Українцям потрібне свято романтичної любові і подвигів // http://risu.org.ua/ua/index/exclusive/kaleidoscope/27390

Advertisements