СКАРБИ УКРАЇНСЬКИХ ДУХОВНИХ ТРАДИЦІЙ – ОБЕРЕГИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ (якщо ці традиції, звичайно, розвивати)

d18fd0b9d186d18f-d0b7-d182d0bad0b0d0bdd0b8d0bdd0bdd0b8d0bcd0b8-d0b0d0bfd0bbd196d0bad0b0d186d196d18fd0bcd0b8Традиції народу живуть та живлять Дух доти, доки вони не лише вивчаються, але й розвиваються, стають предметом співтворчості батьків та дітей, кількох поколінь родини. Для дітлахів особливо важливою є особиста доступна участь у процесі витворення чогось оригінального – такого, над чим можна постаратися та вкласти щось своє. Для батьків – спільне виготовлення традиційних виробів (особливо сакрального характеру) є чудовою нагодою розповідати дітям про походження й сенс обрядів, про їх роль в історії роду та народу, про родинні традиції, як вони передавалися їм. В тих історіях може бути багато повчального, навіть героїчного, а можуть бути звірливі откровення про те, як самі дорослі відкривали для себе зміст та місію традицій, що відроджувалися, як на основі почутого та переданого – творили свої.

Такі домашні майстерки не замінити шкільними чи гуртковими: ті й другі краще “працюватимуть” у взаємодоповненні. Адже дітям сучасних Дуже Заклопотаних батьків найбільше бракує саме сімейного неквапного, спокійного спілкування. Можливо, спільна підготовка до свята стане не менш важливою, ніж воно саме. І Вашим дітям захочеться поділитися тим, що вони дізнаються та навчаться від Вас та інших добродіїв, зі своїми друзями. А як прийде їх батьківський час – вони згадають затишні родинні вечори, й вже зі своїми нащадками гаптуватимуть далі стрічку традицій, які запам”ятають не у попсовому викладі з телеекранів чи вітрин передсвяткових розпродажів, а як тепле дійство сімейної співтворчості.

В ній можна використовувати величезну скарбницю українських традицій, разом відкриваючи знайомі та незнайомі, пробуючи різні техніки та рецепти, співаючи родинним гуртом різних пісень, віднаходячи в усьому різноманітті своє, найбільш близьке та уподобане.

Ділюся деякими великодніми старокиївськими перлинками, у предметній красі яких втілено щедрий Дух, вигадливість та доброту обдарування й обдаровування.

Старокиївські техніки виготовлення великодніх яєць: «подільська пістря», «райські яйця», мережанки, шнурівки…

Крім вже більш відомих мистецьких стародавніх традицій писанок писачком, дряпанок і крапанок, були міські оригінальні техніки.

Зокрема, в старому Києві клеїли на сувенірні яйця фрагменти мережив та аплікації з тканинних малюнків (перед тим яйця могли фарбувати в різні кольори), доповнюючи блискітками.

Популярна техніка «подільська пістря»: вирізані з тканини квіточки клеїли на завареному крохмалю або білку. Пістрею називалася напівшовкова тонка тканина з дрібними квітковими візерунками. В кожної киянки (а кожна киянка, що шанувалася, з мальства вчилася шити) були для цього обрізки квітчастої тканини. Для прикрашених таким чином яєць робили «кубельце» – на плетену з лози тарілку по краю клеїли/підв’язували пір’ячка.

Мережанки: натуральне мереживо витягали вологим трохи по дузі (праскою), клеїли «пасочками» біле (так само, крохмаль чи білок) на крашанки, або кольорове – на білі та руді яйця. Кубельця під мережанки теж виготовляли спеціальні – плели гачком білі або різнокольорові серветки з припіднятими гофрованими краями, туго крохмалили.

Дуже вишукана старокиївська лаково-бісерна техніка, з образками-мініатюрами («райські яйця»): яйця розписувалися кольоровим лаком, центральними елементами були маленькі образки (малювали голками або клеїли маленькі готові образки з паперу, овальної форми), візерунки викладали дрібним різнокольоровим напівпрозорим бісером. Бідніші кияни використовували підфарбований білок та фарбоване дрібне пшоно.

Зараз можна використати (на «видутих», звісно, яйцях) звичайний лак для нігтів кількох кольорів – благо вони є яких завгодно, образки-мініатюри (або інші тематичні наліпки) продаються перед Великоднем, бісер теж не проблема.

Процес:

1. Білі яйця миють, видувають, ще раз змивають, висушують.

2. Кладуть на білий папір з трохи підігнутими краями «коритцем» (щоб яйце не скотилося), ДРІБНИЙ бісер зручно викласти в блюдця.

3. Наклеюють з чотирьох (або двох) боків яйця образок (іншу маленьку наліпку), краще овальної чи круглої форми, не більше 1,5 на 1,5 см (більші погано клеяться, морщаться по краях), наносять олівцем візерунки (найпростіші – кола навколо образків, лінії-«екватор» та два «меридіани» навхрест, по одному маленькому колу – по обидвох кінцях яйця, чотири хрестики навколо образків).

4. Поверхню яйця (крім наклейок) покривають першим шаром лаку (одного чи більше кольорів, лінії олівця залишаться видними, якщо лак не надто густий та темний. Якщо якраз такий – не замальовуйте лінії!).

5. По лініям наносити крапельки лаку та відразу «саджати» бісеринки (брати його можна настромлюючи на голку чи зубочистку, або – маленькими щипчиками. Спробуйте заздалегідь, як Вам зручніше!). Лак сохне швидко, але підправити можна встигнути.

6. Не варто зловживати кількістю бісеру, але бісеринки мають утворювати лінії й фігури (окремо посаджені ненадійно тримаються). Найкраще виглядає, коли на поверхні яйця навпіл видно лак і бісер (яйце в суцільному бісері схоже більше на їжачка).

7. Коли з бісером впоралися, хай півгодинки підсохне (поки робіть друге), а потім підправте лаком (особливо пройдіться біля бісерних ліній та фігур). Ще через півгодинки просильте нитку, на тупий кінець яйця (де нитка заходить) прилаштуйте більшу намистину з китичкою, з гострішого – витягніть нитку, нанизайте на неї бісер. Якщо Ви хочете, щоб яйце стояло, нитки не треба, воно стоятиме за рахунок нижнього кола бісеру біля тупого кінця яйця (а на гострий кінець все ж можна прилаштувати – приклеїти китицю «фонтанчиком»).

Раніше в такі яйця до всього процесу заливали віск (щоб воно було міцніше). Я пробувала – виходить довго, особливо якщо дірочки маленькі. Хіба спробувати зубною пастою з кальцієм попередньо обробити? Але, покриті лаком, яйця і так міцнішають.

Ще була така техніка «шнурівка»: візерунки на яйця наклеювали з кольорових шнурів або товстих ниток. Популярними були малюнки «сонечко» (спіралька з промінчиками), хвиляста сварга, зигзаги.

Наснаги Вам на корисну цікаву творчість!

Advertisements